Siirry sisältöön

17.8.2026 - 28.5.2027

Luku- ja kirjoitustaidon koulutus

KENELLE

Omalla äidinkielellään ja/tai latinalaisilla kirjaimilla luku- ja kirjoitustaidottomille tai heikosti lukeville ja kirjoittaville vieraskielisille.

KOULUTUKSEN SISÄLTÖ

Koulutus on laajuudeltaan 36 opintoviikkoa, sisältäen aikuisten perusopetuksen lukutaitovaiheen ja alkuvaiheen opintoja.

Suomen kielen lisäksi koulutukseen kuuluu myös numeeristen taitojen harjoittelua, tutustumista suomalaiseen yhteiskuntaan ja luontoon sekä työelämä- ja opiskelutaitojen harjoittelua.

Opetusta on keskimäärin 25 tuntia viikossa.

Koulutuksen jälkeen opiskelija voi jatkaa aikuisten perusopetuksessa tai hänet voidaan ohjata muuhun koulutukseen.

Koulutus, materiaalit ja ruokailut ovat opiskelijalle maksuttomia.

KOULUTUKSEEN HAKEUTUMINEN

Haku koulutukseen on päättynyt. Voit kysellä opiskelumahdollisuuksista ryhmänohjaajalta tai opiston toimistolta.

ASUMINEN

Opiskelijalla on mahdollisuus majoittua opiston asuntolassa maanantaista perjantaihin. Asuminen ja ruokailut ovat opiskelijalle maksuttomia.

Opistolle on linja-autoyhteys Kouvolan matkakeskukselta. Kouvolassa asuvalla on mahdollisuus hakea kaupungin maksutonta bussikorttia.

LISÄTIETOJA

Tuula Kukkonen

044 3655 446